Яготинська районна рада
Яготинський район, Київська область

1 травня - Міжнародний День праці

Переглядів: 265

Святкування саме цього дня є знаком пам'яті про робітничі протести в Чикаго, які почалися 1 травня 1886 року. Того дня сотні тисяч робітників найбільших промислових центрів США вийшли на демонстрації з вимогами покращити умови праці - зменшити робочий день з 15-20- до 8-годинного, підвищити зарплатню, дозволити створювати робітничі організації, які би захищали права робітників. Протести тривали кілька днів і супроводжувалися сутичками, що призвели до жертв. Згодом вони були придушені владою. Наступні роки саме у перші дні травня протести повторювалися.

1888 року у Сент-Луїсі відбувся з'їзд Американської федерації праці і оголосив 1 травня Днем загальнонаціональної боротьби за права робітників. А у липні 1889-го на II Паризькому конгресі II Інтернаціоналу після доповіді американських делегатів про робітничий рух у США було ухвалено рішення про організацію інтернаціональної демонстрації, коли у всіх країнах світу в один визначений день маси трудівників виходитимуть на вулиці з вимогами покращити умови праці. Днем для проведення демонстрації було обрано саме 1 травня.

1890 р. Міжнародний день солідарності трудящих уперше відзначили в багатьох країнах світу (зокрема і у нас в Галичині) — масовими мітингами, демонстраціями та страйками. У Відні, Празі, Кракові, Львові, Будапешті та багатьох інших містах Європи й Америки першотравневі заходи пройшли спокійно, у Парижі, Мілані, Турині дійшло до сутичок з поліцією та сотень заарештованих, а у Барселоні від жандармського обстрілу робітничої маніфестації загинуло кілька десятків людей.

З середини 1890-х років на травневих демонстраціях почали проголошуватися не лише вимоги покращення життєвих умов, а й заклики до міжнародної солідарності й боротьби проти мілітаризму та війни.

У СРСР цей день вперше відсвяткували відкрито після Жовтневої революції у 1917 році. З часом гасла масових демонстрацій змінилися на заклики до всесвітньої революції, боротьби з мілітаризмом. Ключовим лозунгом, який асоціюється з цим святом, став "Мир! Праця! Травень!". Після розпаду СРСР контекст свята трансформувався і сьогодні в більшості європейських держав він асоціюється зі святом весни і праці, а не з революцією і класовою боротьбою.

День робітничої солідарності на українських землях, які перебували під владою Австро-Угорщини, вперше було відзначено у Львові 1 травня 1890 року. Тоді біля міської ратуші зібралося близько 4 тис. українських, польських та єврейських робітників. Віче, на якому були присутні Іван Франко та Михайло Павлик, ухвалило резолюцію з вимогами встановити восьмигодинний робочий день, заборонити дитячу працю та нічну жіночу, запровадити загальне виборче право. 1900 р. у Харкові пройшли першотравневі демонстрації, а в 1913-му – вже й у Києві, Катеринославі, Миколаєві, Одесі, Херсоні, Юзівці.

До 2017 року в Україні свято мало назву День міжнародної солідарності трудящих. Однак після змін до Трудового кодексу (в рамках декомунізації) його було перейменовано на "День праці".

Сьогодні Перше травня відзначається у 142-х країнах світу й майже в усіх європейських – і нічого їм не робиться. Хоч і називається вонопо-різному: День весни, Свято весни і праці, День праці, Свято трудящих, День солідарності трудящих. У  Великій Британії  святкують славнозвісний MayDay, який дійшов до наших днівще з часів кельтів (щоправда, він не завжди припадає на 1 травня, бо відзначається в перший понеділок цього місяця).

Доволі цікаво відзначають першотравень французи. Цього дня у них – цілий букет свят: у лівих – День праці, у правих – День Жаннид'Арк, у віруючих – День Королеви –початок місяця Діви Марії, а всю націю поєднує – День конвалій. Гарна назва!

До речі, День конвалій має фольклорне підгрунтя, й одним із його засновників можна вважати короля Карла ІХ, який ще в 1561 році запровадив звичай 1 травня дарувати придворним дамам букетики ніжних конвалій. За давнім галльським повір'ям, конвалії, зірвані в ніч на 1 травня, мають чудодійну силу й приносять щастя. Пізніше християнські місіонери переконували, що квіти конвалії – то сльози Богородиці. Як там не було б, а на сьогодні букетик цихквітів став для французів символом весни, кохання і просто приязного ставлення.

Можливо, люди, які вже знайшли себе в житті, які мають сім`ю і дім, зможуть обійтися без весняних свят. Але молодь – ні! Їй вони потрібні як повітря, аби ожити після довгої зими, розквітнути, розправити крила...

Щиро і сердечно вітаю вас зі святом весни, миру й солідарності усіх людей праці — з Першотравнем!

Справедливість, свобода, солідарність, мир — цінності, на яких базуються стосунки людей усього світу.

Наше прагнення — жити у справедливому, вільному, демократичному суспільстві, де головною цінністю є людина, її гідність, право на працю, на мирне, заможне життя. На цьому шляху Україна вже пройшла неабиякі випробування.

Тож нехай це чудове, весняне свято, яке вже стало традиційним у незалежній Україні, принесе кожній родині щастя, радість, благополуччя, добробут, впевненість у завтрашньому дні, а у нашій державі назавжди запанує мир!

 

 

З повагою

Голова Яготинської районної ради                Петро Гайдай

 

« повернутися до списку новин