Яготинська районна рада
Яготинський район, Київська область

«Яготинське бюро правової допомоги» Броварського МЦ з НБВПД інформує

Переглядів: 132

Чому не можна палити листя і траву та яке за це покарання

Спалювання листя і трави завдає величезної шкоди людям і навколишньому середовищу. За це діяння законом України передбачені штрафи – від 170 до 1700 гривень.

З настанням осені в повітрі, замість приємного запаху опалого листя, вчувається їдкий сморід від спалювання сухого листя та трави. В пік такого паління повітря навколо стає важким і гірким.

При спалюванні 1 тонни листя виробляється 9 кілограмів шкідливих речовин.  На поверхні листя скупчуються вегетативні речовини, які при горінні перетворюються на шкідливі. Під час нагрівання з цих речовин випаровується бензопірен, через який у людей загострюються хвороби легень, серця, а також з’являються онкологічні захворювання. З димом у повітря також вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що в рази посилює забруднення атмосфери. Наприклад, при згорянні поліетиленового пакета, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини.

Паління є не менш шкідливим і для навколишнього середовища. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Через дим від вогнищ страждають дерева. Вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння.

До того ж цей процесс збільшує промерзання землі у 2-4 рази. Фауна страждає не менш, аніж флора. У сухому листі згорають зимуючі комахи. У землі від диму задихаються гризуни. Часто не встигають втекти зайці. Згорають пташині гнізда. Страшно, що саме зі спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж.

Якщо вогонь є на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Густий дим є напівпровідником і здатний стати причиною короткого замикання лінії електропередач. Існує також загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків. Окрім того, дим погіршує видимість на дорогах, що призводить до збільшення ДТП". Прикро, що палії не розуміють користі опалого листя та сухої трави. Адже його можна використовувати як добриво, тобто перетворювати на компост. Використовувати його можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки.

За законом України в населених пунктах відкрите спалення листя заборонене. Стаття 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказує, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків накладається штраф у розмірі від 170 до 340 гривень. А стаття 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення застерігає, що за порушення правил зберігання, розміщення, утилізації та використання відходів штраф сягає 1700 гривень.

 

Заступниця начальника відділу

«Яготинське бюро правової допомоги»

Броварського МЦ з НБВПД                                                          Олександра Міклуха

« повернутися до списку новин